KARANFİL (Dianthus Caryophyllus) BAKIMI

KARANFİL Bakımı Nasıl Yapılır?

Bildiğimiz karanfilin bilimsel adı: Dianthus caryophyllus. Caryophyllaceae familyasındandır. Bizde karanfil deyince akla gelen, genelde vazo çiçeği olan hangi tür karanfiller ise, İngilizcede de “Carnation” denince akla onlar gelir. Bütün dünyada kesme çiçek piyasasında büyük yeri ve önemi vardır. Çiçekleri güzel kokulu olur. Karanfiller çeşidine göre “sadece ilkbaharda” / “yazdan sonbahara kadar” / “hem ilkbaharda hem sonbaharda” olmak üzere farklı zamanlarda çiçek açarlar.


“Dianthus caryophyllus” türünden ıslah edilen karanfiller yüzlerce çeşitlere, kültivarlara ayrılır. Bunlar başlıca üç gurupta toplanır:
— Büyük çiçekli karanfil: Bir sapta büyük bir (veya az sayıda) çiçek.
— Dağınık karanfil: Saplar çok dallanır, çok sayıda küçük çiçekler açar. Saksılarda sarkık olarak yetiştirilebilir.
— Bodur ve toplu çiçekli: Her sap üstünde çok sayıda küçük çiçekler açar. Daha çok bahçelerde bordır denen kenar süslemelerinde kullanılır. Yarı gölgeli yerlerde ve saksılarda yetiştirilmesi en kolay karanfil budur (çok havadar odalarda ev içinde pencere önünde yetiştirilebilir). Tohumla yetiştirilmeye elverişlidir, hızlı büyür. Diğerlerinin aksine kış soğuklarına dayanamaz.Karanfillerin genel bakımı

Ortam: En iyi açık havada yetişir.

Işık: Günde en az 3 – 4 saat direkt güneş alabilmeli.

Sıcaklık: Yazın aşırı sıcak olan memleketlerde öğle güneşinden korunacağı bir yerde bulundurulmalı. Kış soğuklarına dayanıklılıkları tür çeşitlerine, kültivarlarına göre -17°C ile -40°C dereceler arasında değişir.

Sulama: uzun süre ıslak toprağı sevmezler. Toprak bir hayli kurumadan önce sulamamalısınız. Onun yerine dallarına sisleme gibi su püskürtülmeli. Toprak çok kuruduğu zaman sulamak gerekiyor. Tedbir açısından suyu çok iyi süzdüren toprakta yetiştirilmeli ki suladığınız zaman suyu tutmasın.

NemSıcak günlerde akşamları su fısfıslamak iyi gelir. Su sisleme gibi olmalı, hortumla üstlerine su sıkmamalı.

Toprak ve gübre: İyi bahçe toprağına torf eklemenin yeterince besleyici olacağını tavsiye edenler var. Eski yanmış sığır gübresini de karışıma ilave etmenin çok daha verimli gelişim sağlayacağı da ayrıca tavsiye ediliyor. Aslında iyi karanfil doğal besleyiciliği yüksek toprakta olur. Birçok minerallere, elementlere ihtiyacı var.

Desteklemek: Uzun karanfillerin dik durabilmeleri için gerekenler yapılmalı. Çok sayıda yetiştirilenlere bir tür ağ sistemi kurmak, as sayıda veya saksılalarda yetiştirilenlere diplerine bir değnek dikmek ve karanfil uzadıkça değneğe bağlamak gerekir.

Solan çiçekleri ayıklamak: Karanfil çiçekleri solmaya yüz tuttuğunda hemen kesilip atılmalıdır ki yeni çiçekler açmaya devam edebilsin. Dalları dipten kesmeyin.


Çiçeklenmeden önce ilkbaharda uçlarını koparmak:

1- Uç budaması da denebilir. İlkbaharda yeni uzayan saplardan, en altta 6 çift yaprak kalacak şekilde üst kısım koparılır (daha fazlasını veya daha azını keserseniz verimlilik düşer; altı çift yaprak kalmış olmalı). Böylece kökten 4 – 5 yeni sap çıkarır. Veya zaten çıkmakta iseler onlar daha verimli gelişeceklerdir.

2- Daha sonra, yeni çıkan yan saplar kaç tane ise bunların yarısının tepeleri 5 cm yukarısından koparılır. Böylece karanfilin topyekun döl verme girişimi engellenir. Sonuçta aylarca çiçek açmaya devam eder.

3- Uç budamasında daha devam edilmemeli. Daha fazla çiçek açsa bile kalite bir hayli düşecektir.


Daha çok çiçek açması için başka bir püf noktası
İlkbaharda erkenden çiçeklenmiş uzun saplı karanfilin çiçeği solunca en tepeden kesip atın. Sonra uzun dalı kökünden kırmadan toprağa paralel uzatın. Çok hafif toprağa gömün. Yapraklar dışarda kalmalı. böylece o dal boydan boya yaza kadar filizlenir ve birçok yeni çiçekler açar. Bunu yapabilmek için karanfilizini uzun dikdörtgen saksılarda yetiştirmelisiniz. Aynı şeyi yaz sonunda denerseniz birçok yeni fide üretmiş olursunuz.

Tomurcuk azaltması
Büyük çiçeklilerde ve diğer uygun özellikli uzun kalın saplı karanfillerde yapılabilir. Amaç, bir sap üstünde tek çiçek gelişmesini ve o çiçeğin mümkün olduğu kadar iri olmasını sağlamaktır. Esas tomurcuk belirdikten sonra, aynı saptaki yan tomurcuklar ilk görüldüğünde yok edilir. Eğer biraz büyüdükten sonra koparılırlarsa aynı fayda gerçekleşmez.

Balkonlarda karanfil
 Karanfil çiçekleri çok güzel kokuludur. Tamamen açık olan, aşırı güneş almayan, günde 4 – 5 saat sabah güneşi veya ilkindi ezanıyla beraber güneş almaya başlayalan balkonlarda yetiştirebilirseniz evinizi güzel koku ile doldurur. Kapalı ve sıcak balkonlarda yetiştirilmesi zordur. Gerçi karanfilin çeşidine ve toprağının özelliğine göre değişebilir.


Karanfillerin üretilmesi
Karanfillerin çoğaltılması, sonbahar erken başlayan yerlerde yaz sonundan itibaren, diğer yerlerde ekim- kasım aylarında, açık havada çelikle veya yan sürgünleri ayırmakla yapılmalı. Kışın kapalı yerlerde yapılabilir ama ortam ısısı gece en az 12, gündüz 15 – 20 dereceler cıvarında olmalı ve havalandırmaya çok önem verilmeli. Kasım sonuna kadar yapılan üretimlerde mekanın direkt güneşten korunması gerekir.

1- Karanfillerin çelikle üretilmesi: Çelikler çiçek sapından yapılır. Sapın en dip kısmı daha iyi daha verimli yeni bitkiler oluşturur. Çelik 10 – 15 cm uzunluğunda olmalı. En alttan iki boğum yerinin yaprakları arındırılmalı. Köklendirmek için sırf kum tavsiye ediliyor. Çelikler dikilince üstteki yapraklar kuma değmemeli. Yaklaşık bir ayda köklenerek toprağa dikilecek hale gelirler.

2- Yan sürgünlerin ayrılması (veya kökten ayırma metoduyla) karanfil üretimi: Bitki tamamen sökülür, kökler (sürgünler, guruplar) tek tek ayrılarak toprağa, saksılara dikilir.

Köklenmiş karanfil fidelerini yeni yerlerine dikildikten sonra:
Diktikten sonra derhal sulanmalıdır. Daha sonra toprak bir hayli kuruyana kadar sadece karanfillerin üzerlerine su fısfıslanmalıdır (sisleme gibi). Sulama aralıkları, toprağın kaydadeğer bir nem kaybı göstermesine göre ayarlanmalı.


Daha kolay yolu: Yaz boyunca ve yaz sonunda uzun dallarını toprağa yatırıp hafifçe gömün – yapraklar dışarda kalacak. Dal boyunca birçok fide oluşur. Sonbaharda bunlar iyice gelişmiş oldukları zaman birbirlerinden ayırın ayrı ayrı saksılara dikin.


      Evimdeki KARANFİL'lerden Resimler


Karanfil tohumu ekimi 1.GÜN

Karanfil tohumu ekimi 15.GÜN

Karanfil tohumu ekimi 30.GÜN

Aşağıdaki diğer içeriklerimizde ilginizi çekebilir!


Yorum Gönderme

 1. Merhaba bitkim tomurcuk yapıyor ama daha açmadan soluyor neden olabilir.??

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,

   Öğle güneşine dikkat etmek koşuluyla bol güneş ve su çok faydalıdır..

   iyi günler dilerim

   Sil
 2. Merhaba; çimlenmiş tohumları başka yere nasıl ve kaçar adet dikiyorsunuz?

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba; Ayrı keselerde/çukurda 2-3 tane tohum atıp gelişince tek tek çıkarıp saksıya dikiyorum.. Eğer karışık olarak büyük saksıda çimlendiriyorsanız kökleri birbirine giriyor çıkaramıyorsunuz sıkıntı oluyor..

   Sil
 3. Esim marketten bodur karanfil almis. Bilirsiniz kucucuk saksida. Ben onu bu mevsimde kucuk boy dikdortgen saksiya alsam diyorum. Saksi boyu ve mevsim olarak uygun mudur? Bide iki yilliklardan soz edilmis bu nasil anlasilir?

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Kezban Hn, Bodur karanfiller çok büyümez ,dikdörtgen saksıda sıkıntı olmaz bende öyle yapıyorum. Ama dikerken çok yakon dikmeyiz gelişim gösterince iç içe girmesin.iyi günler dilerim

   Sil
 4. Esim marketten bodur karanfil almis. Bilirsiniz kucucuk saksida. Ben onu bu mevsimde kucuk boy dikdortgen saksiya alsam diyorum. Saksi boyu ve mevsim olarak uygun mudur? Bide iki yilliklardan soz edilmis bu nasil anlasilir?

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Kezban Hn, Bodur karanfiller çok büyümez ,dikdörtgen saksıda sıkıntı olmaz bende öyle yapıyorum. Ama dikerken çok yakon dikmeyiz gelişim gösterince iç içe girmesin.iyi günler dilerim

   Sil
 5. Esim marketten bodur karanfil almis. Bilirsiniz kucucuk saksida. Ben onu bu mevsimde kucuk boy dikdortgen saksiya alsam diyorum. Saksi boyu ve mevsim olarak uygun mudur? Bide iki yilliklardan soz edilmis bu nasil anlasilir?

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Kezban Hn, Bodur karanfiller çok büyümez ,dikdörtgen saksıda sıkıntı olmaz bende öyle yapıyorum. Ama dikerken çok yakon dikmeyiz gelişim gösterince iç içe girmesin.iyi günler dilerim

   Sil
 6. Esim marketten bodur karanfil almis. Bilirsiniz kucucuk saksida. Ben onu bu mevsimde kucuk boy dikdortgen saksiya alsam diyorum. Saksi boyu ve mevsim olarak uygun mudur? Bide iki yilliklardan soz edilmis bu nasil anlasilir?

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Kezban Hn, Bodur karanfiller çok büyümez ,dikdörtgen saksıda sıkıntı olmaz bende öyle yapıyorum. Ama dikerken çok yakon dikmeyiz gelişim gösterince iç içe girmesin.iyi günler dilerim

   Sil
 7. Esim marketten bodur karanfil almis. Bilirsiniz kucucuk saksida. Ben onu bu mevsimde kucuk boy dikdortgen saksiya alsam diyorum. Saksi boyu ve mevsim olarak uygun mudur? Bide iki yilliklardan soz edilmis bu nasil anlasilir?

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Kezban Hn, Bodur karanfiller çok büyümez ,dikdörtgen saksıda sıkıntı olmaz bende öyle yapıyorum. Ama dikerken çok yakon dikmeyiz gelişim gösterince iç içe girmesin.iyi günler dilerim

   Sil
 8. merhaba. Yeni karanfil aldım. Nasıl bakacağımı tam bilmiyorum. Ofiste yetiştirmek istiyorum yalnız alalı 3 gün oldu bir tafarı yaprakları solmaya başladı. toprağınımı değiştirmeliyim? Bir de ofis aydınlık baya ama direk güneş almıyor yine de canlı kalır mı?

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba karanfil kapalı ortamda olmaz bu nedenle bitki olumsuz tepkiler veriyordur... Evinizde açık bakon yada cam önüne koyarsanız ve yukarıdaki bakım koşullarını uygularsanız sıkıntı olmaz. iyi günler dilerim

   Sil
 9. Merhaba, bende marketten karanfil aldım küçük saksıda. pencereme koyuyorum fakat hemen soluyor içeride koymak istemiyorum. pencerede solmasının nedeni ne olabilir sonuç olarak açık güneş alan bir pencere neden böyle oluyor anlamadım

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Kübra Hn. marketten alınan çiçeklerin toprakları çok kaliteli olmuyor ve su tutmuyor hemen kuruyor ve bitkiyide kurutuyor.. Mümkünse mevcut saksısından az daha saksıya dikip yanlarını ve üzerini yeni toprak ile doldurup banyoda duş aldırın hem toprak suya doysun il etapta hemde çiçek kendine gelsin. Öğlen güneşini direkt almayan bir yerde dış mekanda olacak çekilde yerleştirin.Çok sık sulama yapmadan sadece nemini kaybettikçe sulayın.. Dayanıklı bir bitkidir. devamı gelir. .iyi günler dilerim

   Sil
 10. merhaba, marketten yeni karanfil aldım pencereme koyuyorum fakat hemen soluyor içeri de almak istemiyorum sonuç olarak pencerem açık havadar ve güneşli neden böyle oluyor anlamadım yardımcı olur musunuz?

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Kübra Hn. marketten alınan çiçeklerin toprakları çok kaliteli olmuyor ve su tutmuyor hemen kuruyor ve bitkiyide kurutuyor.. Mümkünse mevcut saksısından az daha saksıya dikip yanlarını ve üzerini yeni toprak ile doldurup banyoda duş aldırın hem toprak suya doysun il etapta hemde çiçek kendine gelsin. Öğlen güneşini direkt almayan bir yerde dış mekanda olacak çekilde yerleştirin.Çok sık sulama yapmadan sadece nemini kaybettikçe sulayın.. Dayanıklı bir bitkidir. devamı gelir. .iyi günler dilerim

   Sil
 11. Merhaba 7-8ay önce tohumdan ektigim uzun ve dikdörtgen saksida bodur ve toplu çiçekli karanfillerim var , tohumdan yetiştirdim ancak hic güneş görmedikleri için bu surede çiçek vermediler, 1 aydır güneş alan bir evdeyiz,taşındık karanfillerimde 1 haftadır büyük olanlar tomurcuklandı, ancak ayni saksıda birçok irili ufaklı karanfilim var, bu aşamada saksı değişikliği yapsam uygun olur mu, çiçeklenme başladığı için sorun yaratır mi , nasıl bir saksıda olmaları uygundur sapları uzuyor ancak dik çiçekler değiller ,yönlendirebilirseniz çok memnun olurum, saygılarımla.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar; https://www.facebook.com/mevsimlikcicekvebitkibakimi adresinden mesaj ile resim gönderme imkanınız varsa iyi olur daha net yorum yapabilirim. Ancak çok dip dibe ve kökleri birbirine karışmış ise başka yere alırken zarar verebilirsiniz. Bazılarını feda etmeniz ve toprak üzerinden kesmeniz gerekebilir. iyi günler dilerim

   Sil
 12. Merhaba tohumdan yetiştirdiğim bodur karanfillerim var, uzun dikdörtgen saksıda, şuan tomurcukların var, ekim esnasinda çok sık tohumları diktim, büyüdükleri zaman farkına varabildim hatanın, saksı değişikliği yapmak istiyorum en uygun zaman ne zaman olur, şuan yapsam tomurcuklar etkilenir mi, birde nasıl bir saksı tercih etmeliyim balkonum çok büyük değil uzun saksı için yeterli alan yok malesef ev değiştirdik, bilgi vermenizi rica ederim, saygılarımla.Lipar Yiğit.Not. ayni uzun saksıda birçok karanfil fidem var bazıları boy attı tomurcuklandı bazıları serpilmesi, küçüklerde büyüsün istiyorum yeni yerlerin de çok güzel güneş alıyorlar.

  YanıtlayınSil
 13. Merhabalar; https://www.facebook.com/mevsimlikcicekvebitkibakimi adresinden mesaj ile resim gönderme imkanınız varsa iyi olur daha net yorum yapabilirim. Ancak çok dip dibe ve kökleri birbirine karışmış ise başka yere alırken zarar verebilirsiniz. Bazılarını feda etmeniz ve toprak üzerinden kesmeniz gerekebilir. iyi günler dilerim

  YanıtlayınSil
 14. Merhaba bende marketten aldığım karanfil tohumlarını ektim bir ay oldu boyu uzadı fakat daha çiçek açmadı normal mi

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Tuğçe Hn; Çoğu çiçek tohumdan çıktığı ilk sene çiçek vermez.Karanfillerde genelde bir sonraki sene bol çiçek verir. Eğer bakım şartları yerinde ve şansınız varsa bir-kaç tomurcuk verebilir.iyi günler dilerim

   Sil
 15. Merhabalar benim karanfillerim ilk basta cok tomurcukluydu simdi tomurcuklari gitti kurumaya basladi balkonda yetistiriyorum ne yapmam gerekiyor bilgi verirseniz cok sevinirim iyi aksamalar

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Rabia Hn; bitkinin düzenli sulamasının yapılmaması yada yerini sevmemesi gibi durumlarda tomurcuklarda sorun yaşanabilir.Günde 3-4 saat güneş almalı ve geçirgen bir toprak olmalı ...Ayrıca kuruyan tomurcukları keserseniz yenileri çıkacaktır.

   Sil
 16. Merhabalar benim karanfillerim ilk basta cok tomurcukluydu simdi tomurcuklari gitti kurumaya basladi balkonda yetistiriyorum ne yapmam gerekiyor bilgi verirseniz cok sevinirim iyi aksamalar

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Rabia Hn; bitkinin düzenli sulamasının yapılmaması yada yerini sevmemesi gibi durumlarda tomurcuklarda sorun yaşanabilir.Günde 3-4 saat güneş almalı ve geçirgen bir toprak olmalı ...Ayrıca kuruyan tomurcukları keserseniz yenileri çıkacaktır.

   Sil
 17. Merhabalar benim karanfillerim ilk basta cok tomurcukluydu simdi tomurcuklari gitti kurumaya basladi balkonda yetistiriyorum ne yapmam gerekiyor bilgi verirseniz cok sevinirim iyi aksamalar

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Rabia Hn; bitkinin düzenli sulamasının yapılmaması yada yerini sevmemesi gibi durumlarda tomurcuklarda sorun yaşanabilir.Günde 3-4 saat güneş almalı ve geçirgen bir toprak olmalı ...Ayrıca kuruyan tomurcukları keserseniz yenileri çıkacaktır.

   Sil
 18. Merhabalar benim karanfilim 4aya yakın çiçek verdi şimdi yarı yeşil yarı kurudu bakıyorum tohuma benzer bir şeyler de göremedim. Ölüp gidicek mi seneye açar mı tekrardan kuruyan kısımlarını kesip atsam işe yarar mı be yapsam bilemedim.��

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba; Bakım koşullarından dolayı eğer bitki ölmeye başlıyorsa köklerde çürüme olabilir kurtarması zor..Ama bu durumda üretim ile yeni fideler için işlem yapabilirsiniz.

   Karanfillerin üretilmesi
   Karanfillerin çoğaltılması, sonbahar erken başlayan yerlerde yaz sonundan itibaren, diğer yerlerde ekim- kasım aylarında, açık havada çelikle veya yan sürgünleri ayırmakla yapılmalı. Kışın kapalı yerlerde yapılabilir ama ortam ısısı gece en az 12, gündüz 15 – 20 dereceler cıvarında olmalı ve havalandırmaya çok önem verilmeli. Kasım sonuna kadar yapılan üretimlerde mekanın direkt güneşten korunması gerekir.

   1- Karanfillerin çelikle üretilmesi: Çelikler çiçek sapından yapılır. Sapın en dip kısmı daha iyi daha verimli yeni bitkiler oluşturur. Çelik 10 – 15 cm uzunluğunda olmalı. En alttan iki boğum yerinin yaprakları arındırılmalı. Köklendirmek için sırf kum tavsiye ediliyor. Çelikler dikilince üstteki yapraklar kuma değmemeli. Yaklaşık bir ayda köklenerek toprağa dikilecek hale gelirler.

   2- Yan sürgünlerin ayrılması (veya kökten ayırma metoduyla) karanfil üretimi: Bitki tamamen sökülür, kökler (sürgünler, guruplar) tek tek ayrılarak toprağa, saksılara dikilir.

   Köklenmiş karanfil fidelerini yeni yerlerine dikildikten sonra:
   Diktikten sonra derhal sulanmalıdır. Daha sonra toprak bir hayli kuruyana kadar sadece karanfillerin üzerlerine su fısfıslanmalıdır (sisleme gibi). Sulama aralıkları, toprağın kaydadeğer bir nem kaybı göstermesine göre ayarlanmalı.


   Daha kolay yolu: Yaz boyunca ve yaz sonunda uzun dallarını toprağa yatırıp hafifçe gömün – yapraklar dışarıda kalacak. Dal boyunca birçok fide oluşur. Sonbaharda bunlar iyice gelişmiş oldukları zaman birbirlerinden ayırın ayrı ayrı saksılara dikin.

   Sil
 19. Merhaba, ben anneme çiçek hediye etmek istiyorum. Evde yetişen odayi güzel kokuyla dolduracak güzel görünümlu hangi saksı çiçeğini önerirsiniz? Karanfil ideal çiçek midir sizce?

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba;

   Karanfil ev içi çiçeği değildir.Evin içinde olacak kokulu derseniz MUM çiçeği olabilir ama oda çok zahmetli ve nazlı bir çiçektir.

   Sil
 20. Merhaba,
  Balkonumda resimlerdeki karanfillerden var ve sanırım toprağı fazla sulu bıraktığım için küflenme gibi bir şey oldu. toprağını değiştirsem kendine gelir mi? Bir de kışın dışarda bıraktım bu da sıkıntı olmuyor sanırım İstanbul hava koşullarında. Dallarında da inanılmaz kuruma oluyor ben genelde dipten kesiyorum güneşe maruz kalmıyor fazla bunun sebebi nedir sizce?

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Suyu fazla verdiğinizde köklerdeki hasardan dolayı bitkinizde bu tarz etkiler görmeniz mümkündür.Güneş sever bir bitkidir ama sürekli güneş gelirse sıkıntı olur. Karanfillerin esas gelişim zamanı nisan mayıs sonrası.şimdi bu etkilerin olması normal

   Sil
 21. Merabalar benim karanfilimde paso boy atyo ama çiçek açmıyo bunun sebebi nedir yardımcı olursanız çok sevinirim

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. UYARI ve BİLGİLENDİRME !!!!!!

   Çiçek ve Bitkiler hakkındaki sorularınızı artık YOUTUBE kanalımızdan cevaplıyor olacağız.

   Aşağıdaki linke tıklayıp veya YOUTUBE'a girdikten sonra arama kısmına mevsimlik çiçek bakımı yazmanız da yeterli olacaktır.

   Teşekkürler ,İyi Günler.
   https://www.youtube.com/channel/UC9jqeAgiIGstX0lbxkwSIQA

   Sil
 22. Merhabalar..şu aralar tohumdan ürünler üretme ve tohum alma işlerine merak saldım... 4 renk karanfilim var. Bunlardan tohum nasıl alabilirim..çok araştırdım ancak ya hazır tohum reklamı ya da çelikle çoğaltma çıkıyor..bazı çiçeklerimi kendinden tohum alarak çoğaltmıştım..karanfil çiçeği soldugunda dibinde tohuma benzer bi şey var ama ektim olmadı..bi fikir verirseniz çok sevinirim

  YanıtlayınSil
 23. Merhabalar...karanfil çiçeğinden tohum nasıl alabilirim

  YanıtlayınSil
 24. Cok ğuzeĺ oluyorlardi ,kuru goncayo koparirken bir kök dışarıya çıķtı ķökuñ üzériñďé köçaman bır tırtıĺ vardı ñé ýapmâĺıyım

  YanıtlayınSil

[blogger]

Author Name

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.